Sanat düşmanlığına tepki: Çıkmıyoruz!

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nın (MSGSÜDK) seçim sonrası Cumhurbaşkanlığı ofisine dönüştürülmesi için 5 gün içinde tahliye edilmesi kararına, üniversite çalışanları ve çok sayıda sanatçı “Çıkmıyoruz” diye yanıt verdi.

Sanat düşmanı AKP iktidarı “yasal” gaspın son örneğini Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuarı binasını 24 Haziran sonrası cumhurbaşkanlığı ofisine dönüştürmek için, üniversite yönetimine “Binadan 5 gün içerisinde çıkın” şeklinde bir talimat göndererek verdi.

Üniversiteye yer dahi gösterilmeden hayata geçirilmek istenen bu gasp kararına, içinde sanatçıların da yer aldığı çok sayıda kişi tepki gösterdi. Aralarında oyuncu Meltem Cumbul ve Barış Atay, müzisyen Hayko Cepkin ve İrfan Alış’ın da bulunduğu isimler “Çıkmıyoruz” hashtag’iyle Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, İstanbul Devlet Konservatuvarı Mezun ve Öğrencileri’nin hazırladığı bildiriyi paylaştı.

Tahliye kararının hukuksuz olduğu ayrıntılandırılarak anlatılan bildiride şu ifadelere yer verildi: “Üniversitemizin tüm kademelerinde görev yapan yöneticilerin ve öğretim üyelerimizin, öğrencilerimizden ve onların geleceklerinden sorumlu olduğu ve bu hususta geri adım atmanın asla söz konusu olamayacağı açık ve nettir.

Üniversitemiz Senatosu’nun, İstanbul Devlet Konservatuvarı’nda 26 Haziran 2018 Salı günü saat 12:00’de yapacağı toplantının ardından, tüm öğrenci ve öğretim üyelerimize konu ve gelişmeler hakkında, Üniversitemiz İstanbul Devlet Konservatuvarı Yerleşkesi’nde bilgi verilecektir.”