Merkez Bankası’nda 33,7 milyar liralık seçim yağması

Merkez Bankası’nın dün “olağanüstü” gerçekleşen genel kurulunda verilen onay ile 33,7 milyar liranın Hazine’ye aktarımı başladı.

Merkez Bankası’nın Nisan ayında yapılacak genel kurulu dün “olağanüstü” bir şekilde gerçekleştirilerek seçimler için yağmaya hızla onay verildi. Böylece 34 milyar liraya yakın “kâr payı avansı”nın Hazine’ye aktarımına başlandı.

Dün sabah “kısa sürede” gerçekleştiği belirtilen genel kurulda, banka genel kurulunun erken tarihe alınabilmesine ilişkin düzenleme onaylandı. Bankanın ‘Esas Mukavele’sinde yapılan düzenleme ile, geçmişte Nisan ayında toplanan banka genel kurulunun, “her yıl hesap döneminin sonundan itibaren üç ay içinde ve ve Banka Meclisi’nin tespit edeceği günde toplanması” kararlaştırıldı.

Ayrıca bankanın seçimler için yağmalanmasıyla ilgili, 2018 yılı kesinleşmemiş hesap dönemi kârından hesaplanan tutarın yüzde 90’ının avans olarak Hazine'ye aktarılması onaylandı. Merkez Bankası’ndan tutara ilişkin yapılan açıklamada “kâr payı avansı ödenmesine karar verilmiş ve ilgili mevzuat çerçevesinde 33,7 milyar TL’nin hissedarlara dağıtımına başlanmıştır” denildi.