İstanbul’da doğalgaz zamları protesto edildi

Krizin Bedelini Ödemeyeceğiz Platformu, İGDAŞ binası önünde yaptığı basın açıklamasıyla doğalgaz zamlarını protesto etti.

İstanbul’da Krizin Bedelini Ödemeyeceğiz Platformu, doğalgaza yapılan zammı protesto etmek için bugün basın açıklaması yaptı.

İGDAŞ Şişli binası önünde saat 12.30'ta toplanılan eylemde, “Yüzde 10 indirim yetmez, doğalgaza yapılan zamlar geri alınmalı, faturalardaki vergilendirme son bulmalıdır!” yazılı ozalit açıldı.

Eylemde platform adına açıklamayı Cihan Uyanık yaptı. Doğalgaza yapılan zamma dolar kurundaki artışın gerekçe olarak gösterildiğini belirten Uyanık, doların 5 buçuk TL'ye, petrolün varil fiyatının 50 dolar civarına indiğini hatırlattı. Buna rağmen doğalgaza yapılan zamların korunduğunun altı çizilen açıklamada “yüzde 10 indirim” aldatmacası teşhir edilerek şöyle denildi: “Enflasyonla mücadelede göstermelik depo basanlar, zamlı doğalgaz faturalarında ısrar ediyor. Faturalarla İGDAŞ’ın kasası dolarken, faturalardaki KDV ile vergiler halkın sırtına yükleniyor.”

Açıklamada, platformun krizle ilgili talepleri şöyle sıralandı: “Doğalgaza yapılan yüzde 10 indirim yeterli değil. Doğalgaza yapılan zamlar geri alınmalıdır. En temel ihtiyaçlardan biri olan ısınma için doğalgaz faturalarına yansıyan KDV kaldırılmalıdır. Kamusal mal ve hizmetler asgari tüketim oranında halka parasız sağlanmalıdır. Elektrik, doğalgaz, ulaşım ve iletişim başta olmak üzere halkın yoğun olarak tükettiği mal ve hizmetlerdeki vergiler kaldırılmalıdır.”