İlaç yok, çünkü zam gelecek!

İlaçlara yapılacak zam öncesi ilaç depolarının stok yaptığı ve bu nedenle eczanelerde ilaç kıtlığı yaşandığı belirtiliyor.

Eczanelerde uzun süredir bir ilaç kıtlığı yaşanırken kuduz, şeker gibi ölüm riski bulunan hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaç ve aşıların da eczanelere bulunmadığı belirtiliyor.

Basına bilgi veren Türkiye Eczacı İşverenleri Sendikası Başkanı Nurten Saydan ve konuşulan eczacılar da, ilaç depolarında bir tür ilaç stokçuluğu yapıldığı için ilaçların eczanelere verilmediği yönünde açıklamalar yaptılar.

İlaç depolarının ilaç satmamasının nedeninin ise zam beklentisi olduğu belirtiliyor. İlaç depolarının doğrudan ilaca yapılacak zammın yanı sıra döviz kurundaki dalgalanmalardan kaynaklı zam beklentisi olduğu da belirtiliyor.

İlaç zammının 19 Şubat’ta açıklanmasını beklediklerini söyleyen eczacılar, zamların sonrasında “bulunamayan” pek çok ilacın yeniden satışa çıkarılacağını beklediklerini ancak döviz kurundaki olası oynama beklentisinin bu bekleyişi biraz daha uzatabileceğini ifade ediyorlar.