Küçükçekmece DLB Devrim Okulu’nun ilkini gerçekleştirdi

Küçükçekmece DLB, Devrim Okulu’nun ilkini tamamladı, bir sonraki buluşmanın konu başlıklarını açıkladı.

Küçükçekmece Devrimci Liseliler Birliği (DLB) Devrim Okulu’nun ilkini tamamladığını açıkladı. DLB tarafından dün yapılan açıklamada, okullarda yaşanan sorunlar ve gerici eğitimin yanı sıra dünya ve Türkiye’de süren eylem ve direnişlerin de ele alındığı belirtildi.

“‘Tarihin öznesiyiz, değişeceğiz de değiştireceğiz de’ diyerek başladı Devrim Okulumuz” ifadeleriyle başlayan açıklamada, “Egemenlerin kendi dünya görüşleri çerçevesinde işletilen eğitim sisteminin çürümüşlüğü tartışma götürmeyecek boyuta ulaştı” denildi. Buluşmada, “gericileştirilip yozlaştırılarak tacizlerin artması, kantin fiyatlarından araç gereçlerin ve toplamında eğitimin pahalılığı, müfredatın sürekli değiştirilerek niteliksizleştirilmesi” başlıklarının aralarında olduğu, eğitim alanındaki sorunların ele alandığı ifade edildi.

Okullarda ve ülkede yaşanan sorunların, dünya genelinden bağımsız olmadığı vurgulanırken, “Fransa’da sarı yeleklilerin eyleminden liselilerin kara Salı eylemlerine, İsviçreli öğrencilerin doğa için eyleminden Sudanlı doktorların grevine kadar birçok eylem üzerine sohbet ettik. Ülkemizde de süren direnişlerden Flormar, Tariş, İzocam’ı konuştuk” denildi.

Buluşma, bir sonraki Devrim Okulu’nun planlanmasıyla sona erdi. Konu başlıkları ise şöyle sıralandı: “Şimdiye kadarki bütün toplumların tarihi, sınıf savaşımları tarihidir”, “İnsan tarihin öznesidir. Değişir, değiştirir”, “Cehalet, ayrıcalıklı sınıfın ustaca kullandığı bir silahtır”, “Filozoflar dünyayı yalnızca yorumlamışlardır. Aslolan onu değiştirmektir”

Liselilerin Sesi / Küçükçekmece