Venezuela’da yeni darbe tehdidi: “Artık zamanı geldi”

Venezuela’da ABD güdümündeki muhalefet bugün sokaklara çıkma çağrısı yaparken, öncesinde ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence “Maduro'nun diktatörlüğüne kesin bir biçimde son vermenin artık vakti gelmiştir” dedi.

Venezuela’da Nicolas Maduro yönetimini devirmeye çalışan ABD’den tehditlerin arkası kesilmiyor. ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Maduro yönetimini devirmek için tüm seçeneklerin masada olduğunu söylerken, ABD’nin Venezuela’daki kuklalığına soyunan Juan Guaido, kendisine destek vermeyen ülkelere çağrı yaptı.

Miami’de yaşayan Venezuelalıların etkinliğinde konuşan ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Maduro’nun diyalog çağrılarını redderek “Zaman, diyalog zamanı değildir. Zaman, eyleme geçme zamanıdır. Maduro'nun diktatörlüğüne kesin bir biçimde son vermenin artık vakti gelmiştir” vurgusu yaptı.

Darbe hesabı yapanlardan ‘sokak’ çağrısı

Öte yandan ABD’nin güdümündeki muhalefetin başında bulunan Juan Guaido da Pence’in vurgularına paralel bir mesaj yayınladı. Maduro yönetiminin görevine devam etmesine hizmet edecek hiçbir diyaloga katılmayacağını öne süren Guaido, kendisini “tarafsız” diye tanımlayan ülkelerin düzenleyeceği uluslararası konferansa davet aldığını ifade ederek, Maduro’nun görevi bırakması için pazarlıklara katılacağını belirtti.

Venezuela’daki krizde ABD’nin kuşatmasının rolünü görmezden gelerek ülkedeki sosyal sorunlar üzerinden demagoji yapan Guaido, “tarafsız ülkeleri” ve Maduro’yu tanıyan ülkeleri, Maduro’yu devirmek için “işbirlikçi ve kolaylaştırıcı” olarak görüşmelere katılmaya çağırdı.

Guaido bugün için de Venezuela’da sokaklara çıkma çağrısı yaparken “en büyük protesto eylemini” gerçekleştirecekleri iddiasında bulunmuştu.