ABD’den Türkiye’ye Venezuela ‘tehdidi’

ABD'li bir üst düzey yetkili, Türkiye ile Venezuela arasındaki ticari faaliyetleri incelediklerini söyledi. Yetkili, “Yaptırımlarımızın ihlal edildiğine dair bir değerlendirmede bulunursak, tabii ki harekete geçeceğiz” dedi.

Venezuela’nın gelir kaynaklarına el koymak için darbe tertipleyen ABD, ağırlaştırdığı yaptırımların ihlal edilmesini de tehditlerle önlemeye çalışıyor.

Reutars’a açıklamalarda bulunan ve ismi açıklanmayan ABD’li bir üst düzey yetkili, “Washington’ın Türkiye’nin Maduro’yu desteklemeye devam etmesi nedeniyle hayal kırıklığına uğradığını” söyledi. Yetkili, “Türkiye ile Venezuela arasındaki ticari faaliyetleri izliyoruz ve yaptırımlarımızın ihlal edildiğine dair bir değerlendirmede bulunursak, tabii ki harekete geçeceğiz” ifadelerini kullandı. Ayrıca, “Dünya çapındaki çok sayıda hükümetle konuştuğumuz gibi, Türklerle de konuştuk; görüşlerimizi paylaştık ve Maduro rejiminin gayrımeşruluğunu kabul etmekte bize bize katılmalarını istedik. Bu diyaloğa henüz olumlu cevap vermediler” dedi.

Öte yandan, ABD Hazine Bakanlığı’nın “terörizmin finansmanıyla mücadele”den sorumlu bakan yardımcısı Marshall Billingslea bugün Ankara’yı ziyaret edecek, İran’a uygulanan ABD yaptırımları görüşülecek.